Dzień Czystego Powietrza

Dnia 18 października odbył się w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Na to wydarzenie przygotowała się cała górecka placówka: na ścianach korytarzy pojawiły się wykonane przez uczniów  plakaty ekologiczne, a  każda klasa przygotowała hasła dotyczące czystości powietrza. Na lekcjach biologii i przyrody uczniowie zaznajamiali się ze źródłami i skutkami zanieczyszczeń atmosfery, a przez szkolny radiowęzeł została zaprezentowana audycja o tej tematyce  Na specjalnie przygotowanej gazetce każdy uczeń mógł zapisać swój „Dobry uczynek dla Ziemi”, a jako wyraz poparcia dla czystości powietrza wszyscy nosili przypięte niebieskie chmurki  z napisem: Dbajmy o czyste powietrze.

Najważniejszą częścią Dnia Czystego Powietrza były warsztaty  ekologiczne przeprowadzone przez Fundację Ekologiczna ARKA. Na boisku szkolnym na specjalnie przygotowanych czterech stanowiskach: rowerowe kino, pracownia OZE, gra planszowa i eko – memory uczniowie zgłębiali sposoby oszczędzania energii, uczyli się segregować odpady, poznawali główne  źródła zanieczyszczeń powietrza oraz sposoby ich zmniejszania, sami wytwarzali energię jadąc rowerami. Na zakończenie odbył się wspólny  happening, podczas którego klasy prezentowały swoje hasła proekologiczne.  Ogromne zaangażowanie uczniów, a także ciekawy sposób przeprowadzenia warsztatów spowodowały, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.

 

Jolanta Waliczek

 

 

Fundacja ekologiczna ARKA w ramach współpracy z Gminą Brenna przeprowadziła warsztaty Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas wspaniałej zabawy uczniowie SP w Górkach Wielkich zdobywali wiedzę i podnosili świadomość ekologiczną. Na płycie boiska szkolnego można było odwiedzić 4 miejsca łączące naukę z zabawą.

Rowerowe kino to miejsce, w którym uczniowie oglądali film poświęcony problemom zanieczyszczenia środowiska i alternatywnych źródeł energii. Prąd wytwarzali sami uczniowie kręcący rowerami połączonymi z prądnicami.

Ogromna gra planszowa pozwoliła na prezentację naturalnych zasobów Ziemi i jej ekosystemów .

Eko-memory to stanowisko warsztatowe wykorzystujące do edukacji plansze popularnej gry „memory”, która posłużyła do zilustrowania naszych codziennych nawyków i potrzebę ich zmiany na bardziej proekologiczne.

Cyfrowy bus – to mobilne miejsce z kilkoma stanowiskami i laptopami, na których uczniowie grali w ekologiczne mini gry

To był wspaniały dzień!

 • Czy wiesz że...

  Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

  Gilbert Keith Chesterton

 • Czy wiesz że...

  Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

  Albert Einstein

 • Czy wiesz że...

  Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

  Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl