Konkurs gwarowy

„Dogóńmy czas,

isto nóńdom sie i chyńci,

pomówmy z naszymi Starzikami,

zapiszmy - "po naszymu"

co majóm w swojij pamiyńci…”

Karol Klocek

 

Dobrze, że są ludzie, którzy odpowiadając na to zawołanie podejmują różne działania, zarówno te małe jak i większe, by pamięć o tym, co dawne, nie zaginęła. Jesienią, już po raz szesnasty w Cieszynie, ogłoszono konkurs „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”. Jak wskazuje nazwa sięga on poza granice Polski. Patronat honorowy nad konkursem objął Konsul Generalny RP w Ostrawie. 20 i 21 listopada przesłuchano ponad 120 wystąpień indywidualnych i 8 grup, z czego nagrodzono w sumie 28 uczestników indywidualnych i 2 grupy w różnych kategoriach wiekowych. Zaś 18 grudnia 2019 r. w COK Dom Narodowy w Cieszynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród, połączona z ponowną  prezentacją zwycięskich tekstów. Wzięli w niej udział także uczniowie naszej szkoły, bowiem Ewelina Ferfecka z kl. 1a zdobyła III miejsce a Adrian Kuczera z klasy 3a - wyróżnienie. Bardzo się cieszymy, że „nie gańbióm się rzóndzić po naszymu”.

 

Bogusława Gwizdoń

 

 

 • Czy wiesz że...

  Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

  Gilbert Keith Chesterton

 • Czy wiesz że...

  Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

  Albert Einstein

 • Czy wiesz że...

  Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

  Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl