Tadeusz Kościuszko nad głową jego cień,

Tadeusz Kościuszko nad głową jego cień,

Jak Patron wskazuje, co dobre w życiu jest…”

 

To słowa refrenu hymnu szkolnego, który co roku wiosną rozbrzmiewa z wielką siłą. To właśnie wtedy, w Szkole Podstawowej w Górkach Wielkich, obchodzimy święto związane z sylwetką naszego patrona, Tadeusza Kościuszki. Tradycyjnie najbardziej zaangażowane w organizację tego święta są klasy trzecie. W tym roku szkolnym panie Bogusława Gwizdoń i Bożena Wawrzeczko przygotowały ze swoimi klasami, tj. 3a i 3b, uroczystą akademię, która składała się ze scenki, opartej na scenariuszu napisanym przez p. Annę Hubczyk i Bożenę Wawrzeczko oraz przygotowanej przez Bogusławę Gwizdoń historii szkolnictwa w naszej miejscowości. Całość wzbogacona została tańcem, prezentacją i różnymi efektami wizualno- dźwiękowymi. Uczniowie, poza scenkami z życia Tadeusza Kościuszki, mogli także zobaczyć archiwalne zdjęcia budynków, w których dawniej mieściła się szkoła w Górkach. A wszystko to dlatego, że w tym roku, tj. w 2019, mija 80 lat od czasu oddania do użytku najstarszej części naszej obecnej placówki. W lutym 1939 r. oddano prawie czterystu uczniom nowy gmach siedmioklasowej szkoły. Pracowało w nim siedmiu stałych nauczycieli i trzech wspomagających. Uroczyste poświęcenie nastąpiło dopiero 17 czerwca 1939 r., ale cóż, kiedy zaraz w pierwszych dniach września, budynek szkolny został zajęty do celów wojskowych przez niemiecki Werhmacht. Cieszmy się więc tym co mamy. Dzieci dały wyraz tej radości, śpiewając na zakończenie piosenkę „Szkoła, nasza kochana szkoła, już z daleka nas woła…”

 

Bogusława Gwizdoń

  • Czy wiesz że...

    Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

    Gilbert Keith Chesterton

  • Czy wiesz że...

    Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

    Albert Einstein

  • Czy wiesz że...

    Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

    Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl