Adwentowy wyjazd do Wiednia

 

W tradycję Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich wpisał się adwentowy wyjazd do krajów niemieckojęzycznych. W tym roku, 1 grudnia, młodzież z klas drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych wyruszyła do Wiednia - stolicy Austrii, a byłej stolicy Austro-Węgier.

Pierwszym ważnym punktem zwiedzania była góra Kahlenberg. To na stokach tej góry rozpoczęło się słynne natarcie europejskich wojsk sprzymierzonych pod dowództwem polskiego króla - Jana III Sobieskiego. Zwycięska bitwa, w której decydującą rolę odegrała polska husaria, powstrzymała pochód całej potęgi Cesarstwa Ottomańskiego i w ostatniej chwili przerwała oblężenie Wiednia, ratując od zniszczenia miasto, a jego mieszkańców od śmierci lub niewoli. Zwycięstwo to stanowiło punkt zwrotny w historii  Europy. Obecnie na szczycie Kahlenbergu stoi polski kościół, w którym odbywają się regularnie msze dla naszych rodaków.

Kolejnym punktem wycieczki był pałac letni Schönbrunn, przed którym znajduje się jeden z piękniejszych adwentowych jarmarków. Młodzież zobaczyła ważne i ciekawe miejsca w Wiedniu, jak pałac zimowy Hofburg, katedrę św. Szczepana, teatr wiedeński i wiele innych ciekawych zabytków tego miasta, w tym, bardzo interesujące obiekty współczesnej architektury, projektowane przez Friedensreicha Hundertwassera.

Na zakończenie uczniowie mogli poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia na najpiękniejszym jarmarku w Europie, znajdującym się w centrum miasta pod oknami wiedeńskiego ratusza.

Celem wycieczki było przybliżenie uczniom historii i kultury stolicy Austrii oraz umożliwienie praktycznego zastosowania języka, którego uczą się w szkole.

 

 

Karolina Jurys – Szmukier                                                                                                                                                                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Czy wiesz że...

  Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

  Gilbert Keith Chesterton

 • Czy wiesz że...

  Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

  Albert Einstein

 • Czy wiesz że...

  Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

  Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl