Jasełkowe kolędowanie

„Mędrcy świata, monarchowie, / Gdzie śpiesznie dążycie?” - jasełkowe kolędowanie
w góreckiej szkole
22 grudnia w ZSP w Górkach Wielkich, a 6 stycznia w sali Mikroklimat przy parafii p.w. Wszystkich Świętych mogliśmy uczestniczyć w przepięknych jasełkach przygotowanych przez uczniów góreckiej szkoły. Tegoroczne jasełka zostały wzbogacone o sceny starotestamentowe. Obrazki z Księgi Rodzaju przypominały kuszenie pierwszych ludzi przez węża, spożycie przez nich zakazanego owocu z drzewa poznania dobra i zła, a w konsekwencji wydalenie Adama i Ewy z Raju. Wiarę w odkupienie człowieka przyniosło narodzenie Chrystusa, którego w ubogiej stajence odwiedzili ludzie różnych stanów i stron świata, wśród nich Trzej Królowie: „To kadzidło, mirrę, złoto / Niesiem, Jezu szczerze, / Co dajemy Ci z ochotą, / Od nas przyjm w ofierze”. Uważni widzowie mogli dostrzec w ich twarzach wizerunki trzech władców Polski, co stanowiło nawiązanie do obchodów 1050-lecia chrztu Polski przez Kościół katolicki w minionym 2016 roku. Maleńki Jezus błogosławił wszystkim przybyłym do betlejemskiej stajenki, a nam zgromadzonym nie pozostało nic innego, jak wspólnie zanucić tekst kolędy: „Ach! Witaj Zbawco z dawna żądany, / Cztery tysiące lat wyglądany! / Na Ciebie króle, prorocy czekali, / A Tyś tej nocy nam się objawił”.

Wspaniałe stroje młodych aktorów, uczniów młodszych klas, niejednokrotnie przejętych być może pierwszym występem przed dużą publicznością, wspaniała znajomość tekstu, recytowanie wierszy i głośne śpiewanie kolęd oddawały ogrom pracy włożonej w przygotowanie występu przez członków grupy formacyjnej „Dzieci Boże” pod opieką Pani Małgorzaty Dziadkiewicz. Z kolei do radosnego kolędowania zachęcał chór „Świetliki” kierowany przez Panią Bogusławę Jaworską oraz chór „Perspektywa” wraz z zespołem instrumentalno-wokalnym pod batutą Pana Marcina Janasika. Podobnie jak w latach ubiegłych przedstawienie przybrało ekumeniczny charakter, ponieważ wzięły w nim udział dzieci różnych wyznań, pokazując tym samym, że w radosnym kolędowaniu nie mam barier
i podziałów, a my wszyscy zmierzamy ku jednemu żłobkowi – miejscu pojednania płynącego z serc pełnych miłości. Zapraszam do oglądnięcia galerii zdjęć.

 • Czy wiesz że...

  Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

  Gilbert Keith Chesterton

 • Czy wiesz że...

  Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

  Albert Einstein

 • Czy wiesz że...

  Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

  Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl