Niepełnosprawni są wśród nas

W dniu 22 lutego 2018r. w naszej szkole odbyła się pierwsza część warsztatów n.t.: „Niepełnosprawni są wśród nas”. Warsztaty prowadził pan Piotr Ryszka, który sam doświadczył niepełnosprawności. Jednak pomimo tego, stara się funkcjonować normalnie, jak zdrowy i pełnosprawny człowiek. Pan Piotr nie tylko prowadzi różne warsztaty n.t. niepełnosprawności, ale  także bardzo czynnie udziela się w Stowarzyszeniu Cieszyńskiej  Młodzieży Twórczej, W PTSR oraz w różnego rodzaju koloniach, akcjach. Na warsztatach w naszej szkole, prowadzący przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas nauki i zabaw. „Bawić się trzeba z głową!”- ta dewiza powinna przyświecać każdemu dziecku. Ważne też jest dbanie o prawidłową postawę ciała, o kręgosłup. P.Piotr zachęcał do zdrowego trybu życia oraz do uczestnictwa w gimnastyce korekcyjnej , a także do samodzielnych systematycznych ćwiczeń. Omówił także po krótce prawa osób niepełnosprawnych, ograniczenia wynikające z niepełnosprawności i obowiązki społeczeństwa wobec niepełnosprawnych obywateli.  Oprócz teorii przekazanej dzieciom, był też czas na zabawę. Była to nauka poprzez zabawę. Dzięki niej uczniowie starali się choć trochę  wczuć w rolę niepełnosprawnego człowieka. Było to nielada wyzwanie! Dzieci musiały stopami, m.in. „umyć” kubki, „wymieszać cukier”, włożyć kubek do kubka, położyć kubek na krześle, przełożyć gumkę recepturkę z palców u jednej stopy na palce u drugiej stopy, itp. Dla dzieci była to niesamowita frajda. Mamy nadzieję, że uczniowie teraz będą patrzeć na niepełnosprawnych trochę z innej strony i z jeszcze większą wrażliwością. P.Piotr Ryszka został zaproszony do naszej szkoły przez panie pedagog. Dziękujemy.

K.Holisz

  • Czy wiesz że...

    Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

    Gilbert Keith Chesterton

  • Czy wiesz że...

    Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

    Albert Einstein

  • Czy wiesz że...

    Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

    Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl