Relacja z Górek. Podziękowanie.

W dniach 23- 25 maja 2018r. uczniowie z Gimnazjum Specjalnego nr 62 w Krakowie uczestniczyli w wycieczce na Śląsk Cieszyński i Podbeskidzie. „Krakusy” zwiedzali Polski i Czeski Cieszyn. Mieli również okazję spotkać się z licealistami z Cieszyna oraz uczniami Szkoły Podstawowej w Górkach Wielkich. Trzech uczniów SP w Górkach: Adrian Kuczera (kl.1a), Kamil Kociomyk (kl.2a) i Michał Sikora (kl.4d) zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie. Przybliżyli nam gwarą opowiadania, „O szkole - jak to kiejsik bywało”, „O góreckim Strzygoniu” oraz o „Dioble”. Opowiadania te były bardzo ciekawe, powiedziane z dużym poczuciem humoru, a młodzi artyści zainteresowali nas swoimi oryginalnymi strojami: diabła i górala ale też efektami specjalnymi „jak wystrzał z tytki papierowej”. Uczniom z góreckiei szkoły towarzyszyły ich mamy oraz p. mgr Jolanta Skóra, która umożliwiła to spotkanie i sprawiła, że uczniowie z Górek mogli spróbować komunikowania się z niepełnosprawnymi uczniami z Krakowa. Z kolei młodzi niepełnosprawni ludzie zaprezentowali zdjęcia z zajęć w szkole tzn. co robią na zajęciach i w jaki sposób mogą się porozumiewać z innymi – bo nie do końca mogą zwyczajnie mówić. Wspólnie zobaczyliśmy te sposoby. Jeden z chłopaków doskonale to, co mówi sylabami, wspierał specjalnymi gestami (Makaton – to taka odmiana języka gestów). Dwójka uczniów posługuje się też specjalnym oprogramowaniem na tablecie, może naciskać obrazki-ikonki „systemu PCS” a tablet te słowa głośna wypowiada – to też bardzo skuteczny sposób porozumiewania się. Jeden z chłopaków ma tych słów-symboli b. dużo, na 180 tablicach w tablecie po 20 symboli, co daje 1600 znaków-słów. Jeszcze inny chłopak do rozmów używa specjalnej książki do komunikacji, która jest jego osobistym słownikiem. Właściciel książki potrafi dać znak, na której stronie znajduje się symbol albo sam stara się przewracać karki, aż wspólnie znajdziemy symbole wypowiedzi, którą chce nam przekazać. Niepełnosprawni uczniowie z Krakowa pokazali też ciekawe sposoby radzenie sobie na zajęciach komputerowych w szkole, czym bardzo uczniów z góreckiej szkoły i ich opiekunów zaintrygowali. Na prezentacjach w programie Power Point przygotowanych przez chłopaków w szkole zobaczyliśmy specjalne klawiatury z dużymi klawiszami (Intellikeys, Clevy). „Odwrócone” duże myszy komputerowe (KidTrac), gdzie bezpośrednio dłonią steruje się dużą kulką myszki. Do tego można podpiąć duże przciski-switche – i kompletna mysz gotowa. Niektórzy pokazali pomoce do logowania się na komputerze. To takie „małe ściągi” w postaci liter loginu i hasła umieszczonych na klockach lub w malej zalaminowanej książeczce z rzepami aby łatwiej było zapanować nad przewracaniem kartek. Zobaczyliśmy również zdjęcia z zajęć jak jeden chłopaków korzysta z urządzenia do sterowania komputerem (PCey) za pomocą wzroku.

Młodzi artyści z góreckiej szkoły wraz z panią Jolą „przetłumaczyli” nam gwarowe teksty, było dużo śmiechu i wspólnie spędzony 90 minutowy czas bardzo szybko upłynął. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować pani Jolancie Skórze oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej, za cenne dla obu stron spotkanie integracyjne.

 

Do zobaczenia

 

mgr Arkadiusz Pisarek nauczyciel Gimnazjum Specjalnego w Krakowie

 

 

 

 

  • Czy wiesz że...

    Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

    Gilbert Keith Chesterton

  • Czy wiesz że...

    Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

    Albert Einstein

  • Czy wiesz że...

    Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

    Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl